Ako vybrať uterák?

Premýšľate nad tým, že si do domácnosti zaobstaráte nové uteráky či osušky? Alebo sa chystáte na dovolenku a zháňate plážové osušky? Lenže podľa čoho vyberať, keď existuje toľko typov? Poradíme vám, čím sa pri výbere osušky alebo uteráka môžete riadiť. Nezáleží len na samotnom materiáli, ale aj napríklad na jeho gramáži.

Premýšľate nad tým, že si do domácnosti zaobstaráte nové uteráky či osušky? Alebo sa chystáte na dovolenku a zháňate plážové osušky? Lenže podľa čoho vyberať, keď existuje toľko typov? Poradíme vám, čím sa pri výbere osušky alebo uteráka môžete riadiť. Nezáleží len na samotnom materiáli, ale aj napríklad na jeho gramáži.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Typ uteráka

Na ruky a tvár

Praktický uterák na ruky a tvár má obvykle menšiu veľkosť ako klasický uterák. Dá sa ľahko zavesiť pomocou pútka, je príjemný na dotyk a tiež ľahko udržiavateľný. Býva zhotovený v rôznych farebných prevedeniach a často je vyrobený z rýchloschnúcich materiálov.

Klasický uterák

Rovnako býva vyrobený z rýchloschnúceho materiálu, je však väčších rozmerov. Často je jednofarebný a zhotovený z trojrozmernej textílie zvanej froté.

Rýchloschnúci uterák

Rýchloschnúce uteráky slúžia predovšetkým k športovým aktivitám, pretože vynikajú vysokou savosťou a tiež mnohokrát pohlcujú najrôznejšie pachy. Môžete ich používať viackrát za sebou.

Plážový uterák

Plážový uterák či plážová osuška býva väčších rozmerov, aby sa na ňu zmestili aspoň dve dospelé osoby. Oboje bývajú ušité z odolných a ľahko udržovateľných materiálov. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že by ich piesok alebo kamene zničilo.

Saunový kilt

Saunový kilt je ušitý z veľmi príjemného materiálu vybaveného suchým zipsom. Môžete si ním zakryť celé telo od hrudníka až po kolená, prípadne ho je možné použiť iba na dolnú polovicu tela.

Rozmery

Tie najmenšie uteráky mávajú rozmer 35 x 55 cm, prípadne aj 36 x 36 cm. Tieto uteráky sa hodia predovšetkým na ruky a tvár. Väčšie uteráky dosahujú rozmery 50 x 30 cm alebo napríklad 140 x 70 cm alebo 80 x 40 cm. Osušky zase mávajú rozmer 150 x 75 cm, ale aj 80 x 200 cm alebo 100 x 160 cm.

Materiál

Pri výbere uteráka zohráva veľmi dôležitú úlohu aj materiál. S ktorými tkaninami sa stretávame najčastejšie?

  • Froté - froté uteráky z bavlnenej priadze sú osvedčenou klasikou; froté predstavuje slučkovú tkaninu, ktorá vám vydrží dlhé roky a nie je vôbec drahá

  • Polyester - dobre odvádza z tela vlhkosť; uterák z umelej látky zvanej polyester je mäkký, rýchlo schne a tiež je lacný

  • Mikrovlákno - predstavuje syntetický materiál, ktorý má však skvelé savé schopnosti; navyše aj veľmi rýchlo schne; uteráky z mikrovlákna sú príjemné na dotyk a skladné

  • Bambusové vlákno - je z roka na rok obľúbenejšie; bambusové uteráky sú mäkké, hebké a antibakteriálne; navyše ich nemusíte prať tak často ako uteráky z iných materiálov

  • Organická bavlna - je šetrná k prírode, ale neprospieva jej vlhkosť, teda ani málo vetrané kúpeľne; okrem organickej bavlny si môžete kúpiť aj vysoko kvalitnú egyptskú bavlnu

Nechcete mať uterák len tak položený na kúrení? Zaobstarajte si vešiak alebo samolepiace úchyty.

Gramáž

Čo vôbec gramáž je? Predstavuje takzvanú mernú hmotnosť. Tá vyjadruje hmotnosť v gramoch jedného štvorcového metra látky. Platí, že čím vyššia gramáž, tým je látka kvalitnejšia.

Menej kvalitné uteráky mávajú gramáž do 450 g/m2. U tých lepších sa najčastejšie pohybuje medzi 450–580 g/m2. Luxusné uteráky, ktoré sú pochopiteľne oveľa drahšie, môžu dosahovať až 800 g/m2.

V praxi sa však stretnete aj s uterákmi, ktoré mávajú gramáž okolo 250–400 g/m2. Tie síce nie sú také kvalitné, ale na občasné používanie, napríklad na podlahu k sprche, vám bohato postačia.

Použitie

Než po nejakom uteráku siahnete, dobre si rozmyslite, na čo ho chcete najčastejšie používať. 100 % česaná bavlna výborne saje vodu, froté uterák je zase príjemný a mäkký na dotyk.

Vyrábajú sa však aj modalové uteráky a osušky, ktoré oceníte v prípade, že si potrpíte na komfort a jednoduchú údržbu. Bambusové uteráky sú zase antibakteriálne, preto ich oceníte vo chvíli, keď trpíte na nejaké alergie. Pokiaľ sa chystáte brať si uterák na pláž alebo do posilňovne, určite oceníte tie rýchloschnúce, na pláž sa tiež hodia uteráky z mikrovlákna.

Starostlivosť o uteráky

Aby vám uteráky a osušky vydržali čo najdlhšie, nie je dôležité kúpiť tie najkvalitnejšie, ale zároveň je nutné ich meniť každý týždeň. Taktiež ich musíte každý týždeň prať a to zvlášť od ostatného oblečenia. Nikdy tiež na pranie nepoužívajte agresívne pracie prostriedky, kvôli ktorým by mohli uteráky a osušky nielen vyblednúť, ale tiež by sa mohli poničiť jednotlivé vlákna.

Pred prvým použitím uterák alebo osušku dvakrát po sebe vyperte. Uvoľnia sa z nich vlákna, zvyšné sa naopak utiahnu. Navyše z nich tak odstránite chemické látky a zmäkčovadlá, ktoré boli použité pri výrobe. Ak aj potom z uteráka nejaké vlákna vykukujú, rozhodne ich nevyťahujte ručne, ale zastrihnite ich nožnicami.

Uteráky vždy perieme oddelene od ostatnej bielizne.

Uteráky a osušky perieme vždy na šesťdesiat stupňov Celzia. Ak je na ceduľke uteráku uvedená nižšia hodnotu prania, nekupujte ho. Príliš dlho vám nevydrží. Rovnako pri praní nepoužívajte aviváž. Tá jeho životnosť výrazne skracuje.

Najčastejšie otázky

Je uterák s gramážou 250 g/m2 kvalitný?

Ak sa ho chystáte používať len výnimočne, prípadne ho máte ako uterák na ruky či na podlahu k vani alebo k sprchovému kútu, určite vám taká gramáž postačí. Pokiaľ vám ale záleží na tom, aby mal vyššiu savosť a dlhšiu životnosť, kúpte si uterák s gramážou minimálne 450 g/m2 a vyššou.

Mám na pranie používať prací prášok alebo gél?

Gél je lepší, pretože sa lepšie rozpúšťa. Tiež môžete použiť gélové kapsule.

Musím uteráky a osušky žehliť?

Nie, tým sa poškodzujú vlákna. Žehlíme iba uteráky ľanové.

Ktorý materiál je najlepší?

Záleží na tom, ktorý si obľúbite, ale veľmi komfortné sú uteráky z česanej mikrobavlny.